Azra Akın


Azra Akın, 8 Aralık 1981‘de Hollanda’nın Almelo kentinde doğmuş, 2002 Türkiye güzeli ve ardından da Miss World Dünya Güzellik Yarışması’nda dünya güzeli seçilmiş manken-model ve oyuncudur.

Hollanda’da doğmuş ve eğitim görmüş Azra Akın 1998 yılında Elite Model yarışması Türkiye ayağı ile birincilik kazanmıştır. Daha sonra 2002 yılında Star TV’nin düzenlediği Türkiye güzellik yarışmasında birinci olmuştur. Bu yarışma sonucu Miss World yarışmasına katılmaya hak kazanmıştır. İlk olarak Nijerya’da düzenlenmesi plananlanan yarışma bu ülkedeki Amina Lawal adlı kadının evlenmeden çocuk sahibi olması ve bunun sonuncunda ölümle cezalandırılmasını protesto için bir çok ülke tarafından boykot edilme tehlikesiyle karşılaşınca Londra’ya alınmıştır. Yarışma sonucunda Miss World ünvanını 1932‘de Keriman Halis’in ardından Türkiye’ye ikinci defa getiren Azra Akın olmuştur. Bu ünvan 1954‘de bir Mısırlı güzele verilen dünya güzelliği ödülünden bu yana nüfusunun büyük çoğunluğu müslüman olan bir ülkeye gitmemişti.

Manken-modellik yapmaya devam eden Azra Akın, aynı zamanda reklamlarda ve TV dizilerinde oyunculuk da yapmaktadır.

Londra’da 7 Aralık’taki Miss World Yarışması’nda Türkiye’yi temsil eden Azra Akın dün 92 ülkenin güzeliyle birlikte dünya basınının karşısına çıktı.

Yarışmaya ev sahipliği yapması planlanan Nijerya’da 220 kişinin ölümüyle sonuçlanan çatışmaları değerlendiren Azra, Hürriyet muhabirinin kullandığı kalemi eline alarak, ‘‘Bir kalem Nijerya’daki olayları tetikledi. 200’ü aşkın kişinin ölümünün bizlerle ilişkisi yok’’ dedi. Geçen hafta Nijerya’da This Day Gazetesi’den bir gazetecinin ‘‘Hz. Muhammed yaşasaydı, bu güzellerden biriyle evlenirdi’’ diye yazması üzerine çıkan şiddet olaylarına çok üzüldüğünü belirten Türkiye güzeli, şöyle konuştu:

BİZE İYİ DAVRANDILAR

‘‘Nijeryalılar bize çok iyi davrandı. Kimse bize karşı bir taşkınlık yapmadı. Bizler başkent Abuja’daydık. Bizim orada bulunmamız olayları ateşlemedi. Müslümanlar bir gazetenin yazdıklarını İslamiyet’e hakaret olarak yorumladılar. Onların duygularını anlıyorum. Keşke yarışma Nijerya’da yapılsaydı, ama haklı olarak olayların büyümesinden korkuldu.’’

PANİĞE KAPILMADIM

Bir gazetede yer alan makale nedeniyle çıkan olayların güzelleri korkuttuğunu ifade eden Azra Akın, ‘‘Ben paniğe kapılmadım, ama bir şey olacağından korktum.’’ dedi. Azra Akın, Kanada ve Kore güzellerinin çıkan olaylar nedeniyle ülkelerine döndüklerini söyledi.

Abuja’da otelde hırsızlık yaparken yakalanan 12 yaşındaki bir çocuğun ellerinin kesileceğini öğrenmelerinin morallerini bozduğuna dikkat çeken Azra Akın, ‘‘Sonradan bu haberin asılsız olduğunu öğrendik. Bizi bu tür haberlerle rahatsız ederek yarışmayı olumsuz yönde etkilemeye çalışıyorlardı’’ diye ekledi.

Azra Akın  Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ‘Gülümsememiz Sizi Bekliyor’ temasıyla hazırladığı yeni tanıtım afişini süslüyor; yani bir anlamda Türkiye’nin yeni yüzü. Üst üste gelen dizi film ve mankenlik tekliflerini değerlendirmek ve bu tanıtım atağını başlatmak için yapılan toplantıya katılmak üzere geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye gelen Azra Akın , sadece Kelebek’e konuştu.

UÇAKTA YER OLMASA

‘Ailem çok uzun zaman önce Eskişehir’den Hollanda’ya gelmiş. Annem öğretmen. Babam ise İnşaat mühendisi. Şu an 22 yaşındayım. Bebekken çok güzelmişim. Ancak ergenlik çağında pek güzel değildim. Ben kendimi çirkin buluyordum. Diş yapımı, saçlarımı falan beğenmezdim. Babam 14 yaşındayken benim için bir sürpriz yaptı. Hollanda’daki Elite Ajans’a birkaç fotoğrafımı göndermiş.

Ancak o ajanstan bir şey çıkmadı. Aradan iki yıl geçtikten sonra Türkiye’de Elite Model Yarışması’nın yapılacağını öğrendik. Ertesi gün fotoğraflarımı gönderdik. İki hafta sonra elemelere katılmam gerektiğini söyleyerek pazar günü İstanbul’da olmamı istediler. Ancak uçaklarda yer bulamadık.

Biz de bir yıl sonra şansımızı deneriz diye tam her şeyden vazgeçmişken, tesadüfen uçak bileti bulduk, İstanbul’a geldim. Sonra ise ilk 20’ye kaldım. Ve birinci oldum. Türkiye’de elde ettiğim bu ilk dereceden sonra Fransa’da yapılan Elite İnternational’e girdim. İlk 15’e kaldım. Sonra da Pantene birincisi oldum.

Elite yarışmasından dört yıl sonra Miss Turkey’in başkanı Özcan Sandıkçıoğlu beni arayarak, Türkiye Güzellik Yarışması’na katılmamı istedi. Sadece, ‘Bakalım ne olacak?’ düşüncesiyle Özcan Bey’in teklifini kabul ettim.

KOMPLEKSİ BIRAKALIM

Sadece bana verilen şansları kullanmak, denemek istedim. Bu güven ve destekle, önce Türkiye güzeli, sonra da dünya güzeli oldum. Dünya güzeli olacağım aklımın ucundan bile geçmiyordu.

‘Ben Türküm… Politik sebeblerden dolayı birinci olamam’ diye hiç düşünmedim. Çünkü neysem oyum. Yani doğalım. Profesyonelim ve öyle yaklaşıyorum, davranıyorum. Dediğim gibi ben kendime güveniyordum. Ancak 93 kız arasından seçilmek başka bir şey. Büyük bir şans. Elimden geldiğince Türkiye’yi tanıtmaya çalıştım. Daha 22 yaşındayım. Fakat bazı şeyleri görebiliyorum. Gördüğüm bu güzellikleri de herkese anlattım, anlatmaya da devam edeceğim. Ülkemin tanıtımını, reklamını yapmaktan gurur duydum.

DİZİ TEKLİFİ VAR

Bütün bunları da severek yaptım. Hollanda vatandaşıyım ama ben bir Türküm. Benim gerçeğim bu. Bir de bu kadar komple- ksli olmamalıyız. İnanın bizi kimse çarşaflı olarak düşünmüyor. Bunları aşmamız gerek. Ben artık İstanbul’da yaşamak istiyorum. Şu an karar aşamasıdayım.

Gaye Sökmen ile çalışmaya başladım. Hem kariyerim açısından hem de yardımlarda bulunabilmek için İstanbul’da olmak istiyorum. Bir ayağım burada bir ayağım da Avrupa’da olacak. Çünkü orada da çalışmalarım devam ediyor. Benim asıl hedefim oyuncu olmak. Önce eğitim alarak işe başlayacağım. Eğitimimi de Türkiye’de almak istiyorum. Sonra yeteneğim varsa devam edeceğim. Her şey yolunda giderse ilk hedefim Avrupa, Amerika. Ancak bu konuda ilk adımı ülkemde atmak istiyorum. Çünkü çok önemli, çok güzel örnekler var. Bunun dışında burada çok iyi oyuncular ve eğitmenler de var. Şu an bir dizi film teklifi geldi. Görüşmeler devam ediyor. Benim için önemli olan kaliteli iş olması.’

Evlilik için erken

Kıvanç ile çok güzel bir beraberliğimiz var. Birbirimizi destekliyoruz. Biz hiçbir zaman ilişkimizi inkar etmedik, saklamadık. Sadece gazetelerin yazdığı tarihlerde inanın Kıvanç ile aramızda hiçbir şey yoktu. Yoksa dünya güzeli olduğum için bu ilişkiyi saklamadık. Kontratta arkadaşın olamaz diye bir madde yoktu çünkü. Bu konuda hiçbir baskıyla da karşılaşmadım. Kıvançla ilgili bazı şeylerin bana kalmasını istiyorum. Konuşmamak da hakkım. Bizi evlendiriyorlar bile. Daha ikimiz de çok küçüğüz. Evlilik falan düşünmüyoruz. Çünkü Kıvanç’ta yurtdışında çok başarılı, daha da başarılı olacaktır. Ben onun mutlu olmasını çok istiyorum. Ve biz şu an çok mutluyuz.

Yalnız kaldım

Yarışma sonrasında hemen seyahatler başladı. Çin, Jamaika, Avustralya, Yeni Zellanda, New York’a gittim. Bu seyahatlerin çoğu özürlü çocuklara yardım amaçlı oldu. Basın toplantılarına, TV programlarına katıldım. Müzayedelerde yer aldım, sunuculuk yaptım, podyuma çıktım… Ama maalesef kendi ülkemde yardım amaçlı bir şey yapamadım. Çünkü bana herhangi bir teklif gelmedi. Çok yapmak istedim ama kendi başıma bir şey yapamazdım ki. Miss World beni aldı, her yeri dolaştırdı. Bu seyahatlere Türkiye de eklenebilirdi. Yani bu anlamda biraz yalnız bırakıldım. Kimse beni aramadı. Ama bundan sonra ben bir şeyler yapacağım. Geçmişe bakmıyorum, ileriye bakıyorum.

Dünya güzelliği de hayaldi Hollywood neden olmasın

Tüm dünyada Türkiye’nin gülen yüzü olmayı başaran Azra Akın, başarıyla taşıdığı dünya güzelliği tacından sonra oyunculuğa başlıyor. İlk kez oyunculuğu deneyeceği Anlat İstanbul adlı filmde yurtdışından gelen ailesiyle problemli bir kızı canlandıracak olan Azra Akın, ‘Belki bir gün Hollywood bile olur’ diyor.

Oyunculuk hayatına nasıl girdi?

Bir şey yapacaksam tam yapmak isterim. Gelen teklifler vardı, ben okula mı gideyim teklifleri mi değerlendireyim diye düşünürken ortak bir karar verdik ve başladım. Bana birlikte sinema filmi çekeceğim TMC oyuncu koçu buldu ve onunla çalışmaya başladık. Oyuncu koçum Hasibe Eren’le iki aydır tam bir kamp hayatındayız.

Hayatında kamplar bitmiyor.

Evet, günde en az beş saat çalışıyoruz. Belki bir sene sonra yine de okula gidebilirim. Bu işte eğitim hiç bitmez. Her zaman daha iyi olmak gerekiyor. Süresiz bir eğitim. Yaptığım hiçbir işte ben yeterliyim diyemem. Kendimi eleştiririm ve bu da beni daha çok geliştiriyor.

Ders almak dışında oyunculuk için başka neler yapıyorsun?

Çok fazla film izliyorum, tiyatrolara gidiyoruz. Benim aldığım ders hem Türkçe hem diksiyon. Türkçe gramer kitap aldık ve onunla çalışıyoruz. Bu dersler sayesinde her geçen gün biraz daha güzel konuşuyorum. Filmde de kendi sesimle konuşuyorum. Sesli çekimin daha doğru olduğunu düşünüyorum çünkü…

Bu arada Türk filmlerini de izliyor musun?

Ben eski Türk filmlerini izlemeyi çok seviyorum. Çocukluğumdan beri çok severim. Hababam Sınıfı’na bayılıyorum. Kemal Sunal, Şener Şen, Türkan Şoray ve Hülya Koçyiğit’i çok seviyorum. Onların inanılmaz bir ışığı var sinemada.

Girdiğin bütün yarışmalarda birinci oldun. Peki hedeflerinde oyunculuğun top noktası olan Hollywood var mı?

Belki ben olabilirim, belki başkası olabilir ama mutlaka Türkiye’den bir oyuncu Hollywood’a gitmeli… Benim için önemli olan işimde iyi olabilmek. Fransa’ya da gidebilirim İngiltere’ye de… Önemli olan yetenek varsa onu çıkartabilmek. Ve farklı roller oynayabilmek.

Türkiye’den dünya güzeli de beklenmiyordu, bu neden sen olmayasın?

Şu anda tabii ki bunu söylemek doğru olmaz gibi geliyor bana, yolun çok başındayım. Bir Türk vatandaşı olarak bunu başarabilsem çok güzel olurdu elbette… Türkiye için de güzel olur. Benim hedefim iyi ve gerçekçi bir oyuncu olabilmek.

Farklı roller diyorsun, kafanda şekillenmiş roller var mı?

Aksiyon filmlerini ve tarihi filmleri çok seviyorum. O tarz filmlerde rol almak isterim. Nasıl rol gelirse gelsin… Senaryo iyi olduktan sonra problem değil. Komedi oynamak da hoş olurdu…

Dünya güzelliğinden sonra belki Oscar’ı da getirirsin…

Alınca haber veririm! Bazı oyuncular o kadar güzel filmler yapıyorlar ki ama yine de Oscar kazanamıyorlar. Bu uzun bir yol. Kendi başıma değil de iyi bir ekiple gitmeliyim. Yaptığımız filmle ciddi bir şekilde gitmeliyiz. Kendi başıma Amerika’ya gidebilirim ama bunlar o kadar kolay değil. Benim kuzenim Amerika’da aktörlük yapıyor, o da çok zor olduğunu söylüyor.

Pizza da yiyorum tatlı da ama hepsi ölçülü şekilde

Günde altı öğün ve ölçülü yiyorum. Pizza da yiyorum, tatlı da ama hepsinin ölçüsü var… Sebze, meyveyi çok sevdiğim ve annem beni hep o şekilde beslediği için problemim yok. Dans etmeyi ve spor yapmayı da çok seviyorum. Ama burada dansa gitmem imkansız. Her yere gidemiyorum, gitsem de insanlar şaşırıyorlar. İngiltere’de gidiyorum, orada dans pisti herkese açık. Paramı verip gruba katılıyorum. Hiç kimse bakmıyor sana, herkes dans ediyor. Türkiye’de dikkatli olmak gerek. Ben rahatım ama etrafımdaki insanlar rahat olmuyor. Ben her klasta insanlarla olurum, hiç farkım yok, ben böyle yaşadım hep.

Kıvanç da oyunculuğa başlıyor, oyunculuk üzerine konuşuyor musunuz?

Biz oyunculuk konusunda hep konuşuyoruz. Öğrendiklerimizi paylaşıyoruz. Belki ilerde birlikte bile oynarız. Önemli olan ikimizin bir yerlerde başlaması, kendi başımıza başarılı olması, daha sonra ortada buluşması…

Kural koyacak kadar tecrübeli değilim

‘Azra filmde soyunurum dedi’ diye yazıldı. Ben öyle bir şey demedim. Düşünmem lazım, bu konuda dürüstüm ben. Şu anda bunları çözemedim çünkü oyuncu değilim ve zamanla bunların ayrımına varacağım. Şu anda çok başındayım her şeyin, henüz kendim için kural koyacak durumum yok. Bazı filmlerdeki sevişme sahneleri bir şeyler veriyor ve gerekli oluyor film için. Çünkü o konuyu anlatıyor. Sevişiyorlar, ne yapalım herkes sevişiyor zaten…

Audi’nin yıldızını dünya güzeli Azra Akın tanıttı
AUDI’nin 24 saat süren ve saatte 400 kilometrelik hızların görüldüğü Le Mans yarışlarında üç kez üst üste birinciliği elde eden R8 modelinin genlerini taşıyan Le Mans Quattro isimli konsept aracı Auto Show’da Dünya güzeli Azra Akın tarafından tanıtıldı. Audi’nin Türkiye’de ilk kez sergilediği aracı 610 beygir güç üreten V10 motora sahip.


Reklamlar

Söz Sizde

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: